جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی

نقش بینی در زندگی فرد به عنوان یکی از مهم ترین اعضای بدن انسان بسیار حائز اهمیت است و اختلال درعملکرد آن می تواند مشکلات زیادی را به مراه داشته باشد اغلب اختلالات شامل  مشکلات تنفسی، گرفتگی بینی، پولیپ، انحراف و یا کجی بینی خواهد بود .

رینوپلاستی

بینی یکی از اعضای مهم در صورت است که تاثیر به سزایی در نگهداری سلامت اشخاص دارد .ساختار بینی بسیار پیچیده است ، بینی وظایف مختلفی نظیر تنظیم نمودن دما و حس بویایی ، تاثیر در تکلم و رطوبت را دارد .جراحی زیبایی بینی در اغلب کشورها طرفداران خاص خود را دارد ، در کشور ایران هر روزه به تعداد این اشخاص افزوده می شود .عوارض جراحی زیبایی بینی بسیار کمی است ، زمان نقاهت رینوپلاستی (عمل بینی ) بسیار کم است ، پس از جراحی بینی کبودی و تورم ایجاد می شود که در مدت زمان اندکی این عوارض برطرف می گردند .جراحی زیبایی بینی صرفا جهت زیبایی نمی باشد بلکه برای برطرف نمودن مشکلات تنفسی ، رفع انحراف بینی و از بین بردن شکستگی بینی تاثیر گذار است .

خیلی اشخاص نگران تورم و کبودی پس از جراحی بینی می باشند ، باید بیان کرد که کبودی و تورم پس از جراحی بینی با گذشت زمان از بین می رود بنابراین جای نگرانی وجود ندارددر مقابل مشکلات داخلی بینی ظاهر آن مهم است به همین دلیل  داشتن بینی کوچک و بدون نقص یکی از عوامل موثر زیبایی ظاهری می باشد که مستلزم مشاوره ومراجعه به جراح متخصص و مجرب در این زمینه می باشد.

زیبایی بینی با جراحی :

زیبایی بینی با جراحی را به چند دسته تقسیم بندی می شود :

رینوپلاسرتی بسته (جراحی بینی بسته)

در رینوپلاستی بسته جهت فراهم کردن تغییرات بینی نواحی درون بینی را برش می دهند ، خوشبختانه در این روش ایجاد زخم های بیرونی حاصل نمی شود ، کاربرد رینوپلاستی بسته جهت حل و برطرف نمودن مشکلات جزئی در بینی می باشد و اگر بینی نیاز به اصلاحات زیادی داشته باشد از سایر روش ها نظیر رینوپلاستی باز باید استفاده نمود .

رینوپلاستی باز :

در روش رینوپلاستی باز جراح در پوست برش اضافی کوچکی جهت دسترسی به آناتومی بینی و غضروف بینی ایجاد می کند .

جراحی بینی ثانویه :

پس از جراحی زیبایی بینی ممکن است شخص از ظاهر بینی راضی نباشد بنابراین با جراحی بینی ثانویه می توان ظاهر بینی را مجدد تغییر داد .

لازم به ذکر است که جراحی زیبایی بینی ثانویه معمولا در صورتی انجام می شود که شخص جراحی را برای عمل بینی انتخاب کرده است که دارای تبحر و تجربه کافی نبوده است ، البته در برخی موارد حساسیت خود شخص موجب انجام جراحی بینی ثانویه می شود .

هدف از جراحی زیبایی بینی

انجام جراحی زیبایی بینی باهدف های مختلفی صورت می گیرد یکی از اهداف جراحی زیبایی بینی جهت رفع پولیپ ، برطرف نمودن مشکلات ظاهری بینی ، برطرف نمودن تورم بافت های داخل بینی و رفع انحراف تیغه بینی می باشد .برخی از اشخاص دیگر جهت تغییر دادن شکل خارجی بینی به عمل بینی می پردازند .

مراحل جراحی بینی (رینوپلاستی )

جراحی بینی مانند هر عمل دیگری یکسری مراحل دارد که بیمار پس از گذراندن این دوران می تواند عمل بینی را انجام دهد .

مراحل جراحی بینی شامل :

  • مشاوره با پزشک متخصص جراح بینی
  • انجام یکسری مراقبت های قبل از عمل بینی
  • تعیین زمان جراحی بینی توسط پزشک
  • انجام مراقبت های پس از عمل بینی
  • گذراندن دوره نقاهت پس از جراحی بینی می باشد .

شرح مختصری از مراحل جراحی زیبایی بینی :

به تمامی افراد توصیه می شود که قبل از عمل بینی حتما با یک پزشک متخصص جراح بینی صحبت نمایند ، در این جلسه تمامی انتظاراتی را که بیمار دارد و تمامی باید ها و نبایدهای جراحی بینی ذکر می گردد .

اقدامات قبل از عمل بینی :

اقدامات قبل از عمل بینی بسیار مهم و ضروری می باشند ، زیرا اقدامات قبل از عمل بینی جهت تسریع بهبودی و نتیجه عمل بسیار تاثیرگذار است .یکی از اقدامات قبل از عمل بینی منع مصرف برخی از داروها می باشد زیرا مصرف این داروها سبب تاخیر در روند تسریع بهبودی می شود ، یکی از این داروها مصرف قرص های آسپرین می باشد که باید یک هفته قبل از عمل بینی مصرف آن قطع گردد زیرا این دارو ضدانعقادی می باشد .

هم چنین یکی ازنکات مهم دیگری که باید رعایت گردد قبل از عمل بینی باید مصرف سیگار و دخانیات یک ماه قبل از عمل بینی قطع گردد.در مقاله اقدامات قبل از جراحی بینی نکاتی که نیاز است رعایت شود به شکل کامل توضیح داده می شود .

حین عمل بینی :

در حین عمل بینی جراح متخصص بینی با متخصص بیهوشی صحبت های لازم را انجام می دهد تا برای بیمار بهترین روش بیهوشی انتخاب گردد .

با توجه به جراحی های زیبایی بینی انجام شده است میانگین زمان جراحی زیبایی بینی از یک تا سه ساعت متغییر است ، این زمان بسته به میزان تغییرات و اصلاحات بینی متغیر است .

نقاهت پس از جراحی بینی :

پس از جراحی بینی نیاز است بیمار یک دوره ای را به عنوان نقاهت طی نماید ، در زمان نقاهت پس از جراحی بینی باید بیمار تمامی مراقبتهای را که جراح بینی بیان می کند را انجام دهد تا بهترین نتیجه ممکن حاصل گردد و روند درمان تسریع یابد .

جراحی بینی

انواع بینی :

برای جراحی بینی ، جراح بینی باید بینی را معاینه کند و باتوجه به نوع بینی جراحی بینی را انجام دهد در ذیل به بیان انواع بینی نظیر بینی گوشتی ، بینی استخوانی و … می پردازیم

بینی گوشتی :

بینی های گوشتی معمولا دارای ویژگی های نظیر پوست چرب و ضخیم می باشند ، این بینی ها معمولا دارای پهنای بیشتری نسبت به سایر بینی ها بوده ، در بینی های گوشتی ضخامت معمولا بین 8 الی 10 میلی متر می باشد .

از دیگر ویژگی های بینی های گوشتی ضخامت پره های بینی است ، در بینی های گوشتی پوست را به دلیل باقی ماندن خط برش نمی توان برداشت ، اما چربی های بخش داخلی را می توان برداشت و نوک بینی را نازک نمود .

بینی استخوانی :

بینی های استخوانی اغلب در ناحیه پل بینی دارای برآمدگی می باشند ، این برآمدگی در بینی های استخوانی موجب می شود که سایر اجزاء صورت تحت شعاع قرار گیرند .

در جراحی بینی استخوانی هدف برداشتن برآمدگی بینی است ، در جراحی بینی استخوانی با اصلاح قوز پشت بینی تغییرات شگفت انگیزی در چهره شخص حاصل می شود علاوه برآن تناسب بینی با سایر اجزای صورت حاصل می گردد .

پیام سلامتی کلینیک زیبایی رزیتا به اشخاصی که قصد جراحی زیبایی بینی دارند :

انجام جراحی بینی را در مراکز زیبایی معتبر و زیر نظر جراح متخصص انجام دهید تا به عوارض جبران ناپذیری که ممکن است در مراکز غیرمعتبر انجام شود ، گرفتار نشوید .

جراحی زیبایی بینی تاثیر به سزایی در زیبایی چهره دارد بنابراین در انتخاب جراح بینی دقت لازم را انجام دهید .

شرایط سنی برای انجام عمل رینوپلاستی چیست؟

توصیه بر این است که دختران و پسرانی که کاندیدای عمل جراحی بینی هستند بعد از پایان سن بلوغ این کار را انجام دهند. اغلب بیماران درپایان 18سالگی می‌توانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند. از طرف دیگر امروزه ‌تعداد قابل ‌توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای ۴۰‌سال هستند.

جراحی باز و بسته برای عمل رینوپلاستی چه تفاوتی با هم دارند؟

همان‌ طور که می‌دانید جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می‌شود که هرکدام از این روش‌ها بنا به شرایطی انجام می‌شوند. روش باز به روشی گفته می‌شود که بین سوراخ‌های بینی یک برش ظریف می‌زنیم که در این حالت پوست به‌راحتی از روی بینی بلند می‌شود، اما در روش بسته برش‌هایی از داخل بینی زده می‌شود. با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت‌ بینی جدا می‌شود چرا‌که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است.

با این حال هر یک از روش‌ها، مزیت‌ها و معایبی را به همراه دارند. به‌عنوان مثال در جراحی باز دید پزشک بهتر است و راحت‌ترمی‌تواند تغییرات لازم را انجام دهد در صورتی که در جراحی بسته این امکان به‌ راحتی وجود ندارد اما در مقابل بعد از عمل ترمیم‌ها سریع‌ تر و راحت‌ تر انجام می‌شوند و حتی می‌توان گفت برعکس روش باز خبری از جای زخم نیست. با این حال روش باز بیشتر انجام می‌شود اما اگر فردی نخواهد جای زخم برایش باقی بماند، از روش بسته استفاده می‌شود.

به‌طور کلی می‌توان گفت:

مزیت روش بسته در این است که:
•  برش پوستی‌ در ناحیه کلوملا را ندارد.
•  زمان عمل کوتاه‌تر است.
•  تورم بعد از عمل کمتر است.
مزیت‌های روش باز:
•  دید بهتر جراح
•  توانایی برای انجام عمل در بینی‌‌های مشکل
•  سهولت در گذاشتن گرافت‌های غضروفی و استخوانی یا پروتز‌ها

پس از عمل جراحی پلاستیک بینی رعایت چه نکاتی ضروری است؟

•  گذاشتن یخ روی سطح پوست صورت جهت رفع کبودی
•  شستن حلق وبینی با سرم نمکی
•  تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.
•  درمعرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید
•  هنگام خواب باید طاق باز خوابید.
•  از ورزش های سنگین بپرهیزید
•  غذاهای مایع و نرم استفاده کنید.
•  در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت هنگام خنده و نیز از گریه اجتناب شود.
•  شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک پوست و مو رزیتا

About the Author

ارسال پاسخ

18 − 5 =